A A A
XIV MPL w Bielsku-Białej
11/09/2017
W ostatni weekend, w dniach 02 - 03 września, na lotnisku w Aleksandrowicach odbył się kolejny XIV Piknik Lotniczy. Tym razem pogoda nas nie oszczędziła, po raz pierwszy w historii naszych pikników, w drugi dzień imprezy z płyty lotniska nie uniósł się w powietrze ani jeden samolot.
Czytaj dalej
Jak co roku, nasz piknik lotniczy jest okazją do rodzinnych spotkań mieszkańców Podbeskidzia z bogatą tradycją lotniczą i współczesnymi osiągnięciami w tej dziedzinie. Tegoroczne spotkanie miały uświetnić, w pierwszy dzień (sobota) para F-16, a w drugi dzień „Biało – Czerwone Iskry” oraz takie gwiazdy ekstremalnych akrobacji jak Artur Kielak i Maciej Pośpieszyński. Miały, ale pogoda, fatalna w całej Polsce, skutecznie popsuła szyki i pozwoliła jedynie w sobotę zrealizować zaplanowany program pokazów w ograniczonym zakresie.

Z piątku na sobotę intensywne nocne opady deszczu nad ranem ustąpiły, a podstawa chmur podniosła się na tyle, że na lotnisko przed południem wędrowali mieszkańcy miasta i okolic, których o Pikniku informowały plakaty, lokalne media z Radiem Bielsko na czele i... ultralight Skyleader z banerem jednego ze sponsorów „KIA KORCZYK”. Oficjalne otwarcie o godz. 14.00 z udziałem Prezydenta Miasta Jacka Krywulta, kilka słów powitania przez Prezesa Aeroklubu Bielsko – Bialskiego i zaczęły się pierwsze pokazy. Uczestnicy pokazów, którzy zdołali do piątku dolecieć do Aleksandrowic zaprezentowali się w powietrzu na tle burych chmur szczelnie otulających wierzchołek pobliskiej Szyndzielni przez cały dzień. W powietrzu zaprezentowali się: kolejny raz w Aleksandrowicach, latający „rock’n’roll-owo” Uwe Zimmermann nowym samolotem Extra 300 z zacnym przesłaniem „Dziękuję Przyjaciele” oraz niepodrabialny „profesjonalny klasyk” Leszek Matuszek na Jungmann-ie Bucker. Podrywali w powietrze swoje maszyny kilkakrotnie, skutecznie „mieszając” powietrze co „zapewniło” minimalne warunki do pokazu przez cały dzień. Pokazy indywidualnej akrobacji uzupełniły „balety” konstrukcji historycznych i najnowszych: Piper Cup (Antoni Nowak i Leszek Żabicki), Pipistrel Virus (Krzysztof Będkowski), Jak 12 (Krystian Maślanka), 2 Dromadery (Stanisław Zakrzewski i Marek Pałęga), śmigłowiec R – 44 Robinson (Błażej Morawski). Jak przystało na „mokry piknik”, podziwialiśmy w powietrzu szybowiec Jantar St. 3 (Przemek Ochal) służący za polewaczkę dla wystawionych na widok publiczny „jej wysokość” Diana 2, „jego majestat” Bocian w towarzystwie „giermka” Juniora i kilku latających statków powietrznych „różnej maści”. Dodatkowego hałasu i wody z nieba dostarczyły Dromadery oraz „brzęczące” towarzystwo ULM-ów (z rejestracją SP i OK), wiatrakowców i paralotni z napędem uzupełniając braki w zaplanowanej „dla wagi ciężkiej” części pokazów. W miarę udany pierwszy dzień Pikniku zakończył występ zespołów muzycznych. Wesołe miasteczko i balon na ogrzane powietrze na uwięzi dopełniały atrakcji dla najmłodszych fanów lotnictwa. Dla zwolenników lotów widokowych helikopterem Robinson R 44 i Cessną 172, ten pierwszy dzień Pikniku można było zaliczyć do udanych. Mamy nadzieję, że obserwatorzy transmisji on-line (www.pikniklotniczy.pl) mogli być usatysfakcjonowani, chociaż zapewne liczyli na więcej.

Jednakże drugiego dnia powtórka z rozrywki nie nastąpiła. Od rana było mokro i dżdżysto, a niskie postawy chmur pozwoliły dostrzec zaledwie dolne partie Dębowca (300 m nad poziom lotniska). Dzień upłynął na cierpliwym wyczekiwaniu poprawy pogody, która niestety nie nastąpiła… Pozostało jedynie kontestować jakość tegorocznej gastronomii, zespołów muzycznych oraz oglądać na telebimie filmy związane z historią lotniska, Pikników i naszych lotniczych Mistrzów. Wysiłek organizacyjny Gminy Bielsko-Biała, licznych sponsorów i lotniczej braci ABB doceniły w drugim dniu jedynie mokre kaczki, które zgrabnym kluczem przeleciały wzdłuż linii pokazu na zakończenie dnia. Dzięki temu właściwe można przyjąć, że jakieś latanie było…

Tradycyjnie wywiady z uczestnikami pokazów i nie tylko (m.in. z Tomaszem Kawą, Uwe Zimmermannem, Leszkiem Matuszkiem), konkursy z nagrodami od sponsorów spinała znakomitą konferansjerką niezawodna Marzena Padowska ratując w tej sytuacji sens przebywania wśród „samolotów zapłakanych deszczem”. Nad całością imprezy czuwał liczny zespół pod nadzorem przedstawicieli ULC i kierowników funkcyjnych z Pawłem Agaciakiem, Władkiem Zioło, Sebastianem Lampartem, Waldkiem Dawidowiczem, Piotrem Kawką i Przemkiem Ochalem. Chcieliśmy, zgodnie z hasłem przewodnim Gminy Bielsko-Biała przeżyć „dwa razy więcej”, a pogoda pozwoliła jedynie „na jeden raz”.

Mam nadzieję że wytrwamy i w następnych latach lepsza aura pozwoli dostarczyć mieszkańcom Podbeskidzia i lotniczym przyjaciołom więcej satysfakcji ze wspólnego „piknikowania” na lotnisku w Aleksandrowicach służącym mieszkańcom Bielska-Białej i Śląska od 1936 r.

Do zobaczenia za rok, mam nadzieję w lepszej pogodzie...
Jerzy Oślak
Zwiń
Spot reklamowy Piknikiu Lotniczego
22/06/2017
Zapraszamy do zapoznania się ze spotem reklamowym Pikniku Lotniczego

Zwiń
Zaproszenie na Piknik
22/06/2017
W dniach 2-3 września 2017r. odbędzie się na lotnisku naszego Aeroklubu po raz XIV Międzynarodowy Piknik Lotniczy, święto miłośników lotnictwa i mieszkańców Podbeskidzia. Mamy przyjemność poinformować, że w tym roku zobaczymy na naszym niebem między innymi:

Zespół Akrobacyjny Biało-Czerwone Iskry - http://www.bialoczerwoneiskry.eu, F-16,
Artura Kielaka - http://www.arturkielak.com,
Maćka Pospieszyńskiego - http://pospieszynski.com,
Uwe Zimmermanna i wielu innych!.
Zwiń
Atrakcyjne nagrody na Pikniku Lotniczym 2017
22/06/2017
Sprawdź jakie czekają na Ciebie nagrody na Pikniku Lotniczym 2017!
Czytaj dalej
Podczas Pikniku odbędą się konkursy, w których można będzie wygrać atrakcyjne nagrody, m.in.: pobyty w hotelach Beskidu Śląskiego , przeloty helikopterem i samolotem bilety do kina, wejściówki na Termy Bukowina , oraz wiele , innych nagród rzeczowych.
Zwiń
Marynarka Wojenna na Pikniku Lotniczym!
22/06/2017
Samolot An-28 na Pikniku Lotniczym
Czytaj dalej
Na wyposażeniu lotnictwa Marynarki Wojennej znajdują się samoloty An-28. W tym roku jedna z nich przyleci na pokaz statyczny na nasz Piknik. Więcej: http://www.mw.mil.pl/index.php?akcja=lotnictwo
Zwiń
Hotel SPA Jawor ****
02/06/2016
Hotel SPA Jawor **** - Promocja dla gości Pikniku
Czytaj dalej

Hotel SPA Jawor oferuje promocyjny rabat 20% dla gości Pikniku. Przy rezerwacji wystarczy powołać się na "Piknik".

Zwiń
Archiwalny film z otwarcia Lotniska Aleksandrowice Bielsko-Biała
18/08/2016
Do odtworzenia filmu wymagana jest aktywna wtyczka Flash.
Czytaj dalej
Zwiń